Bývalý zamestnanec Microsoftu Nathan Myhrvold prezradil, že v roku 1991 vo firme prišiel s myšlienkou vyrobiť zariadenie, ktoré by zodpovedalo definícii chytrého telefónu. Firma ale usúdila, že by bol projekt príliš drahý.
Nathan Myhrvold je bývalý technologický guru v spoločnosti Microsoft. Pracoval priamo pre Billa Gatesa, ktorý o ňom kedysi vyhlásil, že je to najchytrejší človek, akého pozná. Myhrvold v Microsofte skončil v roku 1999.
Jeho rezidenciu v Bellevue v štáte Washington zdobí obria kostra tyranosaura. Tú si kúpil. Ale kvôli výčitkám, že sa na jej nájdenie nepodieľal, potom financoval tím paleontológov, ktorý našiel celkom 12 ďalších kostier tohto dinosaura. To je najväčšie množstvo, aké bolo za posledných sto rokov jedným tímom nájdených.
Okrem objavov kostier dinosaurov ale mohol Myhrvold stáť pri zrode v dnešnej dobe asi najprogresívnejšej kategórie spotrebnej elektroniky. V roku 1991, teda pred kýmkoľvek iným, totiž v Microsofte navrhoval vytvoriť elektronické zariadenie, ktoré by bolo vlastne prvým smartphonom histórie. Zariadenie opísal ako „digitálnu peňaženku“, ktorá by v sebe spájala telefón, organizér, poznámky, kontakty a hudobnú zbierku alebo knižnicu.
Myhrvold odhadoval, že by takéto zariadenie mohlo stať medzi 400 a 1 000 dolárov. Microsoft vtedy usúdil, že vývoj takého zariadenia by bol príliš drahý a riskantný. V tej dobe sa o smartphonoch, obzvlášť tak pokročilých ako v Myhrvoldových predstavách, zatiaľ vôbec nehovorilo. Prvý šikovný telefón, IBM Simon, bol predstavený až o rok neskôr ak zákazníkom sa dostal v obmedzenom množstve v roku 1993. Vedel toho ale podstatne menej, než zamýšľal Myhrvold.
Od roku 2000 je Myhrvold šéfom v spoločnosti Intellectual Ventures, ktorá podporuje vznik nových myšlienok a sústredí sa na vytvorenie patentového portfólia. Na rozdiel od mnohých „patentových trollov“ sa firma sústredí aj na vlastný vývoj vynálezov, v súčasnosti čaká na schválenie asi tisícka jej patentových prihlášok. Väčšinu patentov ale firma nazbierala kúpi pozostatkov skrachovaných start-upov a ďalšími akvizíciami.
Celá debata | RSS tejto debaty